Sol Testis Ağrısı Nedenleri ve Tedavisi
20 Temmuz 2024

Sol Testis Ağrısı Nedenleri ve Tedavisi

Sol Testis Ağrısı

Sol testis ağrısı, çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilir ve bu durum erkekler için oldukça kaygı verici olabilir. Sağ veya sol testis ağrısı, her iki testisi de etkileyebilecek birçok faktörden kaynaklanabilir. Testis ağrısına yol açabilecek faktörleri şu şekilde sıralamak mümkündür:

  • Kasık Fıtığı: Kasık fıtığı erkeklerde oldukça yaygın bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlık, sadece sol testiste değil, her iki testiste de ağrıya sebep olabilir.
  • Testis Kanseri: Testis kanserinin belirtileri arasında nadir de olsa testis ağrısı görülebilir.
  • Testis Bükülmesi: Testis bükülmesi, yaralanmalar sonucu testise kan akışının durması nedeniyle şiddetli ağrıya yol açar. Bu durum acildir ve testis kaybına yol açabilir. Acilen uzman bir ürologa başvurulmalıdır.
  • Kan Çıbanı: Testislere gelen şiddetli darbeler, testisleri çevreleyen keselerde kan birikmesine neden olabilir. Bu durum bazen dinlenme ile geçse de, bazen küçük bir operasyon gerektirebilir.
  • Epididimit: Bakteriyel enfeksiyonlar nedeniyle oluşan epididim iltihabı, testis ağrısına neden olabilir. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar bu iltihabın oluşmasına yol açabilir. Boşalma veya idrara çıkma sırasında şiddetli ağrılar görülebilir.
  • Orşit: Testis iltihaplanması, testislerde şiddetli ağrıya ve şişliklere neden olabilir. Orşit durumunda, iltihaplanma nedeniyle ağrı ve şişlik gözlemlenir.
  • Böbrek Taşı: Böbrek taşı nedeniyle oluşan ağrılar, testisleri etkileyebilir. Ağrı tam olarak testislerde hissedilmese de, hastalar bunu testis ağrısı olarak algılayabilir.

Bu faktörlerin yanı sıra, varikosel, spermatosel ve testis çatlakları gibi rahatsızlıklar da tek taraflı veya her iki tarafta testis ağrısına sebep olabilir. Testis ağrısı yaşayan erkeklerin, doğru teşhis ve tedavi için uzman bir ürologa başvurması gerekmektedir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Huseyin

30 Mayıs 2024 Perşembe

Sol yumurtada agri hissi oluyor bazen elimle bile dokunamiyorum

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Huseyin, bu tür ağrılar bazen ciddi sağlık sorunlarının habercisi olabilir. En kısa sürede bir doktora başvurmanı öneririm. Sağlığını ihmal etme lütfen.

2. Cevap
cevap

Adımı vermek istemiyorum

Sol testisim ağrıyor biraz büyük gibi babama sölemeye utanıyorum ama fıtık değil daha önce olmuştu bu onun gibi değil ama ağrıyor dokunun çok fazla ağrıyor ne yapmalıyım bana acil cevap lazim

3. Cevap
cevap

Nilgün

Merhaba, oluşan bu ağrıların çok ciddi nedenleri olabilmektedir. Özellikle yürürken meydana gelmesi daha büyük sorunlara neden olabilmektedir. Bu nedenle en kısa zamanda uzman bir doktora gitmenizde fayda vardır.

soru

Ömer dilbäz

28 Mayıs 2024 Salı

Soldaki testitimçokağrıyorhangi doktaraçıkmamlazım

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Ömer Dilbäz, sol tarafınızdaki ağrı için öncelikle bir genel cerrahi uzmanına başvurmanız faydalı olabilir. Ağrının sebebine göre sizi ilgili başka bir uzmana yönlendirebilirler. Sağlıklı günler dilerim.

2. Cevap
cevap

Cemal Gülmez

Ömer bey sol testiste ağrı alınan bir darbe sonrası veya varislerin büyümesi sonrası ortaya çıkmaktadır. Uzman bir jinekoloji uzmanına başvuruda bulunmanız halinde rahatsızlığınızın tanısı konulabilir. Allah şifa versin.

soru

mahmut kaya

24 Mayıs 2024 Cuma

sol testis normalden daha büyük çok ağrı var

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Mahmut Kaya, bu durum ciddi bir sağlık sorununun belirtisi olabilir. En kısa sürede bir üroloji uzmanına başvurmanız önemlidir. Geçmiş olsun.

2. Cevap
cevap

Berki

Öncelikle ağrıya neden olan durumu bilmenizde fayda var. Bir darbe sonucu ya da herhangi bir boşaltım yolunda bulunan bir rahatsızlıktan ötürü kaynaklanıyor olabilir. Özellikle de böbreklerde boşaltımdan kaynaklı yaşanan sorunlar bu durumu tetikleyebilir. Tüm bu durumlardan hangisinin oluşan ağrı üzerinde etkili olduğunu bilmeniz halinde doktorunuza danışarak gerekli önlemleri alabilirsiniz.

soru

ali

16 Mayıs 2024 Perşembe

hocam sol testisim ağrıyor ama çok değil laptop bilgisayarla film izledikten sonra oluşmaya başladı

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Ali bey, laptop kullanımının ısısı testis ağrısına sebep olabilir. Eğer ağrınız devam ederse ya da şiddetlenirse bir uzmana başvurmanızı tavsiye ederim. Geçmiş olsun.

2. Cevap
cevap

Mahsune

Merhaba Bilindiği gibi laptop radyosyon veren bir araçtır. Uzmanlar kesinlikle diz üstünde kullanmamak gerektiğini aksi taktirde erkeklerde testis kanseri ve kısırlık yapabileceğini söylüyor. En kısa zamanda bir uzmana görünüp gereken teşhis konulduktan sonra tedavi sürecini başlatmanızda fayda var.

soru

Melis

06 Mayıs 2024 Pazartesi

Sağ tarafta var şu an. Dokunamıyorum. Kemeri gevşetmekte fayda var.

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Melis Hanım, kemerinizi gevşetmek iyi bir fikir olabilir. Eğer rahatsızlığınız devam ederse bir uzmana danışmanızda fayda var.

2. Cevap
cevap

Yahşi

Testis ağrısının bir çok sebebi vardır. En başlıca olanı fıtık olabilir. Apantisit de bu tür ağrılar yapar. Genel cerrahi yada üroloji doktoruna gidin. Size ağrıyan yere ultrasonla barak neden dolayı ağrı olduğunu söyler. Size fıtık var ise ameliyat bile önerebilir. Eğer ilaç ile tedavi edilecek bir rahtsızlık varsa ilaç yazar.

soru

ekrem

01 Mayıs 2024 Çarşamba

Hocam bende sol testis agrisi var ve cok canim yaniyo bunun icin ne yapabilirim.

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Ekrem, bu tür ağrılar ciddi olabilir ve ihmal edilmemesi gerekir. Bir üroloğa başvurmanı tavsiye ederim. Doktor, muayene ve gerekli testlerle doğru teşhisi koyup uygun tedaviyi önerecektir. Geçmiş olsun.

2. Cevap
cevap

Tazegül

sol testis ağrısı ciddi bir sorun olabilir. Bu ağrının sebebi fıtık olabilir, taş veya kum düşürüyor olabilirsiniz. Bu durum erkek için kaygı verici olabilir. Üroloji doktoruna gitmeniz lazım. Ultrason çekip size ağrının sebebini açıklar. Fıtık varsa ameliyat önerebilir. Dikkat etmeniz lazım. Bu ağrı size çok acı çektirir. testisler erkeklerde önemlidir.

soru

Yigit

15 Nisan 2024 Pazartesi

Sol testis cok agriyo yha bi gidiyo agri bi geliyo genetikde kanser falan yok bakteri desen daha kucugum darbe desen yok olmadi hic.

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Yigit, bu tip ağrılar bazen farklı nedenlerden kaynaklanabilir. Kesin bir teşhis için bir üroloji uzmanına başvurman en iyisi olur. Sağlığını ihmal etmemelisin.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Testis Ultrasonu

Testis Ultrasonu

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Testis Morarması Belirtileri ve Tedavisi

Testis Morarması Belirtileri ve Tedavisi

Testiste Kitle Belirtileri ve Tedavisi

Testiste Kitle Belirtileri ve Tedavisi

Retraktil Testis Belirtileri ve Tedavisi

Retraktil Testis Belirtileri ve Tedavisi

İnmemiş Testis Nasıl Anlaşılır?

İnmemiş Testis Nasıl Anlaşılır?

Testis Damar Genişlemesi Belirtileri ve Tedavisi

Testis Damar Genişlemesi Belirtileri ve Tedavisi